در پاسخ به توهین و تمسخر روزنامه همشهری جوان:

 
 


کوروش کبیر *پادشاهی که تنها یک همسر برگزید*

بانو کاساندان دختر فرناسپه از شاهدختان خاندان هخامنشی بود. وی از اصالت ایرانی برخوردار بود. او همسر و همراه و همفکر همیشگی بزرگ مردی به نام کوروش بود. کوروش بزرگ در طول زندگی خود فقط یک زن اختیار کرد و او کاساندان نام داشت.

کاساندان قبل از کورش درگذشت و بعد از او کورش در اندوهی فراوان ماند و برای همیشه و به احترام همسرش تنهایی را برگزید. کوروش کاساندان را بسیار دوست میداشت.هنگام مرگ کاساندان در بابل ۶ روز عزای عمومی اعلام شد. مقبره کاساندان در پاسارگاد، در کنار آرامگاه کوروش بزرگ می‌باشد.

پس از کورش بزرگ او نخستین شخصیت قدرتمند کشور بزرگ ایران بود. کاساندان  ملکه ۲۸ کشور آسیائی بود که کورش بزرگ بر آنها پادشاهی می کرده است. مورخین یونانی و گزنفون از وی با نیکی و بزرگ منشی یاد می کرده اند.

کاساندان ملکه ایران ۵ فرزند با نام های کمبوجیه،  بردیا، آتوسا، رکسانه و
ارتیستونه داشت.

پسر بزرگ کاساندان و کورش، کمبوجیه دوم، جهانگشایی کرد و مصر را به امپراتوری هخامنشیان افزود. بردیا نیز مدتی کوتاه بر تاج تخت نشست. اما آتوسا را بی‌شک باید با دیدی دگر نگریست. چرا که دختر کورش بودن چنان «جایگاه ویژه ای» به او بخشید که داریوش بزرگ او را به همسری خویش برگزید. و فرهیختگی و درایت آتوسا در تمام طول تاریخ زبانزد شد.

بی شک کاساندان مادری بزرگ بود که چنین فرزندان بزرگی پرورش داد که هر یک نامی نیک در تاریخ دارند. وی همچنین همسری نمونه بود چرا که در همه مراحل سخت دوشادوش کوروش کبیر حضور داشت و همراه همیشگی او بود.

نوشته های تاریخی نشان می دهد که کوروش نه تنها در امور سپاهیگری دارای نبوغنظامی و در جهانگشایی و کشور داری بسیار انسان دوست و نوع پرور بوده بلکه در امور خانوادگی نیز یکی از وفادارترین مردان روزگار بوده است.
  در مرگ این بانوی بزرگ همچنان اختلاف نظر وجود دارد برای نمونه آقای غیاث
آبادی آورده اند که:

درگذشت کاساندان، بانوی کورش: ۲۱ اسفند ایرانی،  ۱۹ مارس میلادی،
(شماره این روز را به دلیل تخریب متن کتیبه نمی‌توان خواند. اما به احتمالی
در روز پیش از آغاز سوگواری بوده است که با شش روز سوگواری، یک دوره هفت روزه تکمیل می‌شده است).

هرودوت و چند تن ار تاریخ نویسانان مشهور می نویسند :
مصریان به منظور این که شکست خود را از ایرانیان به نحوی جبران کنند شهرت دادند که کوروش دختر آماژیس فرعون مصر را برای ازدواج خواستگاری کرده است اما فرعونمصر بجای آمازیس دختر زیباروی اپرس فرعون سابق مصر به نام نی یتیس را که خود اوبرانداخته بود برای کوروش فرستاد و کمبوجیه از نی یتیس متولد شده است .

اما داستان مذکور را مصریان برای دلخوشی خود جعل کرده بودند تا از شدت خفتی کهبر اثر شکست بوسیله ایرانیان تحمل کردند کاسته باشند زیرا همه میدانستند که ولیعهد ایرانی باید پارسی و از خاندان سلطنتی باشد و از سویی همه آگاه 
بودند که مادر کمبوجیه کاساندان هخامنشی بوده است.
 

/ 6 نظر / 15 بازدید
علی چکانی

سلام آنچه که از دل براید لاجرم بر دل نشیند آفرین به شما که در این وبلاگ حرف دل خیلی ها را مینویسید زنده باد ایران و ایرانی

محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم[قلب] اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم[فرشته] سلام علیکم[لبخند] خدايا در اين روز بهره ای از آن رحمت وسيعت برايمان قرار ده و در اين ماه به سوی دليل های درخشانت راهنمائيمان كن و ما را به سوی خوشنودی همه جانبه ات سوق ده، به حق محبتت ای آرزوی مشتاقان[گل]

همدردی1361

سلام دوست خوبم با یه پست جدید به روزم خوشحال میشم نطر شما رو هم بدونم[گل]

سید جمال طباطبایی ازاد

با سلام ممنونم که به وبهای این حقیر توجه دارید از دقت نظرتان متشکرم از اینکه به کوروش این بزرگمرد ایران زمین پرداخته اید خیلی خوشحالم واقعا اینان افتخار ما هستند این هفته از اشعار هما میرافشار گزیده ای در وبهایم اورده ام دوست داشتید قدم بر دیدگانم بگذارید تا درودی بدرود

نوربخش

اطلاعات تاریخی مفیدی بود موفق باشید