به مناسبت روز جهانی کوروش بزرگ

 
 

 

آیا می دانید: کلمه شاهراه از راهی که کوروش بزرگ بین سارد پایتخت کارون و پاساگارد احداث کرد گرفته شده است.
 
آیا می دانید: کوروش بزرگ در شوروی سابق شهری ساخت به نام کورپولیس که خجند امروزی نام دارد.
 
آیا میدانید: اولین هنرستان فنی حرفه ای در ایران توسط کوروش بزرگ در شوش جهت تعلیم فن و هنر ساخته شد.
 
آیا می دانید: کوروش پس از فتح بابل به معبد مردوک رفت وبرای ابراز محبت به بابلی ها به خدای آنان احترام گذاشت و در همان معبد که۱۰۰۰ متر بلندی داشت برای اثبات حسن نیت خود به آنان تاج گذاری کرد.
 
آیا می دانید: دیوار چین با بهره گیری از دیواری که کوروش در شمال ایران در سال ۵۴۴ قبل از میلاد برای جلوگیری ازتهاجم اقوام شمالی ساخت، ساخته شده است.
 
آیا می دانید: اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشکری و کشوری و به مدت ۴۰ سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را کوروش بزرگ در ایران پایه گذاری کرد.
 
آیا می دانید: کمبوجیه فرزند کوروش به دلیل کشته شدن ۱۲ ایرانی در مصر واینکه فرعون مصر به جای عذرخواهی به دشنام دادن به ایرانیان و تمسخر پرداخته بود با ۲۵۰ هزار سرباز ایرانی در روز ۴۲ از آغاز بهار ۵۲۵ قبل از میلاد به مصر حمله کرد و کل مصر را تصرف کرد و به دلیل آمدن قحطی در مصر مقدار بسیار زیادی غله وارد مصر کرد. اکنون در مصر یک نقاشی دیواری وجود دارد که کمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان می دهد.او به هیچ وجه دین ایران را تحمیل نکرد و بی احترامی به آنان ننمود.
 
آیا می دانید: داریوش بزرگ با شور و مشورت تمام بزرگان ایالتهای ایران که در پاسارگارد جمع شده بودند به پادشاهی برگزیده شد و در بهار ۵۲۰ قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران را بر سر نهاد و به همین مناسبت دو نوع سکه طرح دار با نام داریک (طلا) و سیکو (نقره) را در اختیار مردم قرار داد که بعد ها رایج ترین پولهای جهان گردید.
 
آیا می دانید: داریوش بزرگ طرح تعلیمات عمومی و سواد آموزی را اجباری و به صورت کاملا رایگان بنیان گذاشت که به موجب آن همه مردم می بایست خواندن و نوشتن بدانند که به همین مناسبت خط آرامی یا فینیقی را جایگزین خط میخی کرد که بعدها خط پهلوی نام گرفت، داریوش به حق متعلق به زمان خود نبود و ۲۰۰۰ سال جلوتر از خود را می اندیشید .
 
آیا می دانید: داریوش در پاییز و زمستان ۵۱۸ _۵۱۹ قبل از میلاد نقشه ساخت پرسپولیس را طراحی کرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه آن را با کمک چندین تن از معماران مصری بر روی کاغذ آورد.
 
آیا می دانید: داریوش بعد از تصرف بابل ۳۵۰۰۰ یهودی برده را که در آن شهر در زیر یوق بردگی شاه بابل بودند آزاد کرد.
 
آیا می دانید: داریوش در سال دهم پادشاهی خود شاهراه بزرگ کوروش را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث کرد که از خراسان به مغرب چین می رفت که بعدها جاده ابریشم نامگذاری شد.
 
آیا می دانید: داریوش برای ساخت کاخ پرسپولیس که نمایشگاه هنر آسیا بود ۲۵۰۰۰ کارگر به صورت ۱۰ ساعت کار در تابستان و ۸ ساعت کار در زمستان به کار گماشته بود و به هر استاد کار هر ۵ روز یک بار یک سکه طلا داریک می داد وبه خانواده کارگران به غیر از مزد آنان روزانه ۲۵۰ گرم گوشت همراه با روغن" کره" عسل و پنیر می داده است و هر ۱۰ روز یک بار استراحت داشتند . میان سرکارگران، سرکارگر زن هم حضور داشت و حقوق زنان و مردان همیشه برابر بود.

 

/ 4 نظر / 15 بازدید
(◔◡◔)

(◔◡◔) یادم باشد که: او که زیر سایه دیگری راه می‌رود،خودش سایه‌ای ندارد. که:هر روز باید تمرین کرد دل کندن از زندگی را. که:زخم نیست آنچه درد می‌آورد، عفونت است. که:در حرکت همیشه افق‌های تازه هست. که:دست به کاری نزنم که نتوانم آن را برای دیگران تعریف کنم. که:آنها که دوستشان می‌دارم می‌توانند دوستم نداشته باشند. یادم باشد که: فرار؛ راه به دخمه‌ای می‌برد برای پنهان شدن نه آزادی. که:باورهایم شاید دروغ باشند. که:لبخندم را توى آیینه جا نگذارم. که:آرزوهای انجام نیافته دست زندگی را گرفته‌اند و او را راه می‌برند. که:لزومی ندارد همان قدر که تو برای من عزیزی، من هم برایت عزیز باشم. که:محبتی که به دیگری می‌کنم ارضای نیاز به نمایش گذاشتن مهر خودم نباشد. که:اندک است تنهایی من در مقایسه با تنهایی خورشید. که:دلخوشی‌ها هیچکدام ماندگار نیستند. که:تا وقتی اوضاع بدتر نشده! یعنی همه چیز رو به راه است. که:هوشیاری یعنی زیستن با لحظه‌ها. که:آرامش جایی فراتر از ما نیست. باشد که:من تنها نیستم ما یک جمعیتیم که تنهائیم. یادم باشد که: برای پاسخ دادن به احمق،بایداحمق بود! http://salamshokravi.persianblog.ir شکروی (◔◡◔)(◕‿◕)(◔◡◔)

وحید۵۳

برگزیدگان و انسان های کامل وجودشان همچون نور در جامعه می درخشد

samiee

بسیار عالی و زیباست دوست عزیز [تایید][خداحافظ][گل][گل][گل]